עמוד הבית >> בלוג >> ההבדל בין זהב צהוב, לבן ואדום בתכשיטים

ההבדל בין זהב צהוב, לבן ואדום בתכשיטים

שאלות רבות עולות בנושא הזהב כיוון שהוא מגיע בשלושה גוונים שונים. לא פעם אנשים רוצים להבין את ההבדלים העומדים מאחורי סגסוגות הזהב הצבעוניות. למשל, איך נוצר זהב לבן? מאין הוא מקבל את הגוון הלבן אם הוא מיוצר מזהב צהוב? מדוע זהב לבן יקר יותר מזהב צהוב? האם יש הבדלי מחירים בין סוגי הזהב השונים ועוד שאלות רבות. במאמר זה נספר לכם בהרחבה על הזהב ונענה על שאלות אלו ואחרות. 

מהו זהב לבן?

במאה ה-19 ובתחילתה של המאה ה-20 צורפים השתמשו בכסף ובפלטינה כדי לשבץ על מתכות אלו אבנים טובות, משום שהגוון הלבן של המתכות הללו גרם לאבנים לבלוט יותר ובפרט יהלומים. יצואנית הפלטינה הראשית הייתה רוסיה דאז, אך עקב טלטלה פוליטית היא הפסיקה לייצא אותו. כפתרון, הגרמנים פיתחו את הזהב הלבן כתחליף לפלטינה בשנת 1912 לערך. זהב לבן שלא כמו כסף, אינו מתחמצן ואינו משנה את גוונו, ולכן הפך לאלטרנטיבה מצוינת. 

למעשה זהב לבן הוא סגסוגת (תערובת של מתכות) שעוצמת הגוון הצהוב שלה פוחתת באופן ניכר בשל הוספת מתכות נוספות כגון: פלדיום, כסף, פלטינה או ניקל. גווניו של זהב לבן גולמי שאינו עובר ליטוש נעים בין אפור, לכחול, לצהוב חיוור. משום כך תכשיטים רבים מצופים בשכבה של רודיום, המעניקה לתכשיט גוון אפור-כחלחל-כסוף. אם סגסוגת הזהב הלבן מכילה יותר פלדיום או פלטינה, יתקבל תכשיט בגוון לבן-אפור-כסוף, ואז אין צורך בציפוי רודיום, והגוון ישמר גם בשימוש תכוף ובלאי כבד. 

כיצד נוצר זהב אדום?

את הזהב האדום אשר בעברו אף נקרא זהב רוסי, ניתן לייצר באמצעות הוספתן של מתכות שונות לזהב הצהוב. ברמת העיקרון יכול הצורף להשפיע על גוון הזהב באופן ניכר וליצור גוונים הנעים מזהב אדום ועד זהב אפור, וביניהם גוונים רבים אחרים. לגבי הזהב האדום ניתן לשנות את גווניו על ידי אחוז הנחושת אשר מוסיפים לו, כך לדוגמה: זהב אדום 18 קראט: יהיה עשוי מ-75% זהב, ו- 25% נחושת. לעומתו זהב בגוון רוז גולד 18 קראט: יהיה עשוי מ- 75% זהב, 22.25% נחושת ו-2.75% כסף. זהב ורוד 18 קראט: יהיה עשוי מ- 75% זהב, 20% נחושת ו-5% כסף ואחרון חביב הוא זהב אדום 12 קראט: שיהיה עשוי מ-50% זהב ו-50% נחושת.

מדוע עלותו של הזהב הלבן יקרה יותר משל הזהב הצהוב?

אחת הסיבות שבגללן לזהב לבן יש עלות גבוהה יותר היא משום שסגסוגת המתכות המשולבות בו יקרה יותר. סגסוגות זהב צבעוניות מכילות מתכות יקרות ערך כגון: פלדיום, כסף, נחושת ואף פלטינה. אך הדבר הופך את הסגסוגת לקשה יותר לעיבוד וזו סיבה נוספת למחירו הגבוה. כמו כן, לא פעם מצפים תכשיטים מזהב לבן בשכבת רודיום כדי לקבל ליטוש וגימור מבריק כשל פלטינה, שזו עוד סיבה למחיר היקר. 

האם יש הבדל במחיר של זהב לבן 14 קראט, מהמחיר של זהב צהוב או אדום 14 קראט?

אם אתם מוכרים זהב ישן תקבלו את אותו הסכום עבור זהב לבן 14 קראט, כמו שתקבלו עבור תכשיט מזהב צהוב 14 קראט. מה שכן, יש חשיבות לכמות הזהב הטהור שבתכשיט ולעידון שלו. הדבר מתייחס הן לזהב צהוב 14 קראט והן לזהב אדום או זהב לבן 14 קראט. למעשה יותר מ-50% אינם מחושבים כלל בחישוב המכירה של זהב ישן לא משנה מאיזה גוון הוא. יחד עם זאת, כיוון שלרוב תכשיטים מזהב לבן  משובצים עם יהלומים או אבנים טובות ניתן להשיג על התכשיט מחיר גבוה יותר מאשר על תכשיטים מזהב צהוב או אדום שאינם משובצים כלל. 

חשוב לדעת גם כי לזהב אין מחיר אחיד סטנדרטי והוא תלוי הסגסוגת שיש בתכשיט, בכמות הזהב הנקי מתוך הסגסוגת ובמחיר הזהב באותה העת. כך לדוגמה זהב צהוב 14 קראט הוא גם 585. זהב צהוב 18 קראט הוא גם 750, וזהב 24 קראט הוא גם 999, המספרים מייצגים את טוהר הזה שקיים בתכשיט וניתן לראותם לא פעם חרוטים בתוך התכשיט ומעידים שהוא אכן עשוי מזהב. 

אלרגיים לזהב לבן? יש פתרונות

כ-15% מהאוכלוסייה אלרגית לזהב לבן כיוון שרוב הסגסוגות שלו מכילות כמויות מעטות של ניקל, אשר עלולה לגרום לתגובה בעור כגון: אדמומיות, גירוד או גירוי בעור. אלטרנטיבה מצוינת היא תכשיטים שעשויים מזהב לבן עם פלדיום איכותי יותר או לחילופין פלטינה. מתכות אלו (נחושת, זהב, פלטינה ופלדיום) יתאימו יותר כיוון שהן היפו אלרגניות.

 

עוד מהבלוג שלנו