עמוד הבית >> בלוג >> באיזו אצבע עונדים טבעת אירוסין?

באיזו אצבע עונדים טבעת אירוסין?

Rdsrf25589ad

אולי חשבתם שהצעת נישואין והטבעת שעימה תציעו לזוגתכם היא עניין של מה בכך, אך למען האמת מדובר בהיסטוריה מפוארת ארוכת שנים. כמו בכל עניין ודבר, ענידתן של טבעות אירוסין הוא עניין של מסורת כאשר בחלק מהמדינות עונדים אותן בצד ימין ובחלק עונדים אותן בצד שמאל. במאמר זה ניקח אתכם למעמקי ההיסטוריה המעניינת של טבעות אירוסין. 

על איזו אצבע עונדים טבעת אירוסין?

בישראל, במדינות המערב ובמדינות שבהן נהוג לדבר באנגלית כשפת אם (אנגלוספירה), נהוג לענוד את טבעת האירוסין על הקמיצה של יד שמאל, עם זאת, אין הדבר כך גם בשאר חלקי העולם. 

טבעת אירוסין

טבעת אירוסין היא טבעת אישית, שיכולה להיות מזהב צהוב, לבן או אדום, משובצת ביהלומים או באבנים טובות. טבעת אירוסין, מעידה על כך שמי שעונד אותה מאורס להינשא, בפרט בתרבות המערבית. הטבעת ניתנת כמתנה על ידי בן הזוג המציע לצד השני להינשא לו. לאחר ההסכמה נענדת הטבעת והיא מייצגת כי הזוג מתעתד להינשא בעתיד. במדינות המערב, נשים הן אלו שעונדות את טבעות האירוסין. 

יחד עם זאת, בתרבויות אחרות גברים הם אלו שעונדים אותן ויש גם תרבויות שבהן שני בני הזוג עונדים טבעות תואמות. את ההיסטוריה של טבעת האירוסין ניתן לאתר עד לימים של רומא העתיקה, שבהם אישה הייתה מקבלת שתי טבעות, אחת מזהב שאותה הייתה עונדת בפומבי, והשנייה מברזל שאותה הייתה עונדת בביתה כשהייתה מבצעת את מטלות הבית השונות. רק בשלב מאוחר יותר התחילו לענוד טבעות זהב מחוץ לבית בפומבי.

פריצתה של טבעת האירוסין

בשנת 1477 מתועד השימוש הראשון בטבעת יהלום למטרת אירוסין. כאשר היה זה הארכידוכס מקסימיליאן מאוסטריה שהתארס למרי מבורגונדיה. אקט הענקת הטבעת השפיע עמוקות על בני המעמד החברתי הגבוה והעשירים, והם החלו להעניק טבעות יהלומים לנשותיהם. כך המשיכו בני האצולה והאריסטוקרטים להעניק טבעת יהלום 1 קארט ואף יותר כהצעות לנישואין.

בשנת 1852 שובץ יהלום ה”קוהינור” המרהיב בכתרה של המלכה ויקטוריה, דבר שגרם לרכישה מרובה של יהלומים ברחבי העולם, כך המשיכה האבן לצבור פופולריות אשר נמוגה לקראת מלחמת העולם הראשונה, עד לרמה שבה רק כ-10% מטבעות האירוסין האמריקאיות הכילו יהלום. כדי ל עורר את הציבור האמריקאי לרכישת יהלומים, יצאה חברת דה בירס במסע פרסום בשנת 1939, שבו חינכו מחדש את הציבור לרכוש יהלומים על ידי הצגת ארבעת הסממנים שיש לחפש ביהלומים (4C) המציינים: חיתוך, משקל, צבע וניקיון של היהלום ועליהם נרחיב בהמשך. בשנת 1947 הוצגה לראשונה הסיסמה המפורסמת “a diamond is forever” – “יהלום הוא לנצח”, וכך הצליחה חברת דה בירס להטמיע כי האבן היחידה להצעת נישואין היא יהלום. כך זינקו מכירות היהלומים בארצות הברית מ-23 מיליון דולר ל-2.1 מיליארד דולר בין השנים 1939 ל-1979. נכון למאה ה-21 פרצו לתודעה כטרנד מודרני טבעות אירוסין לגבר העונות לשם “טבעות ניהול”, אך בהחלט ניתן למצוא גם טבעות לגבר רגילות לחלוטין לצד טבעות חותם מעוצבות, שגברים רבים אוהבים לענוד. 

יהלומים הם לנצח? לגמרי!

כפי שוודאי הבנתם מהכתוב, יהלומים היו ועודנם אבנים יוקרתיות, נחשקות, נוצצות ונצחיות. לכן הוטמעו כ”האבן האולטימטיבית” להצעת הנישואין. יחד עם זאת חשוב להבין שיש הבדל רב בין סוגי היהלומים השונים, ובעקבות שוני זה ישנו גם שוני במחירם. חשוב שתדעו שכשאר אתם רוכשים טבעת יהלומים או כל תכשיט אחר שמשובצים בו יהלומים, יש לו תעודה גמולוגית שמטרתה לפרט את טיב האבנים ואיכותן לפי קריטריונים ברורים שציינו קודם. את התעודה הזו תקבלו עם רכישת התכשיט. 

מהם הפרמטרים של 4C?

ארבעת ה-C באנגלית מציינים Carat,  Clarity, Color ו- Cut. נרחיב עליהם מעט: 

  •  Carat – מסמל את המשקל ביהלום. לצורך ההבהרה קראט אחד שווה לחמישית גרם. כך יהלומים גדולים משקלם כבד יותר ומחירם יהיה בהתאם. המשקלים הממוצעים נעים בין חצי קראט לקראט וחצי. כמו כן, יש הבדל בין יהלום שעשוי מקראט אחד שלם לבין שילוב של מספר יהלומים קטנים שביחד יוצרים כמות של קראט שלם והדבר מתבטא במחיר כמובן. 
  •  Clarity – מסמל את הניקיון של האבן, עד כמה האבן נקייה מפגמים זעירים פנימיים וחיצוניים מיקרוסקופיים ועל רמת הליטוש שלה. בדיקה זו אינה יכולה להתבצע בעין אדם בלבד ונדרש מכשור מקצועי שיזהה אותם. בעקרון מחירו של היהלום גבוה יותר ככל שהוא נקי יותר. 
  • Color – מסמל את הגוון של האבן, כמה היא צלולה ובהירה או כמה היא צהובה ועכורה. ככל שגוון היהלום שקוף יותר כך הוא יהיה יקר יותר וככל שהגוונים שלו ייטו לצהוב כך מחירם יהיה זול יותר. למרות הדעה הרווחת שגוון של יהלומים הוא שקוף, ישנם לא מעט גוונים נוספים הנחשבים אף לנדירים ויוקרתיים הרבה יותר, כמו יהלום ורוד, כחול, צהוב ושחור.
  • Cut – מסמל את הסגנון של החיתוך ביהלום. יש חיתוכים רבים ליהלומים, חלקם קלים יותר חלקם קשים יותר וכך נאמד גם מחירם, כאשר הפרמטר הזה מתייחס לצורה של האבן המלוטשת, לפרופורציות שלה ולסגנון הגימור שלה. תוכלו למצוא את החיתוך העגול המסורתי, חיתוך מרובע, מלבן, טיפה, אובאלי וצורות נוספות.

עוד מהבלוג שלנו