עמוד הבית >> בלוג >> איך מנקים תכשיטי זהב?

איך מנקים תכשיטי זהב?

שרשרת

לאנשים רבים יש תכשיטים העשויים מזהב. הם יכולים להיות מזהב צהוב או לבן ואף זהב אדום. כדי לשמור על הזהב צריך לנקות אותו ולשמור עליו היטב כדי שלא יאבד מהברק והחן שלו. הדבר חשוב במיוחד כאשר מדובר בתכשיטים שאינם בשימוש בתדירות גבוהה ונמצאים בקופסתם זמן ממושך ולפעמים אף שנים. כמו כן, לעיתים יש צורך לנקותם בדיוק מהסיבה השנייה, שהיא ענידתם באופן תכוף ובלייתם לאורך זמן. במאמר זה נביא לפניכם כמה עצות מועילות איך תשמרו על תכשיטי הזהב שלכם.

דברים שחשוב שתדעו לגבי זהב

אנשים רבים חושבים כי זהב יכול “להתלכלך”. אך בפועל אין זה נכון כלל. זהב לא מתלכלך. אם כן מה בכל זאת מתלכלך? הסגסוגות שמהן מייצרים את התכשיטים. לפעמים זה נראה כאילו יש סוג של לכלוך המזכיר אבק ובוץ, ייתכן שאף מדובר בשאריות של חומרי ניקוי שונים ולפעמים זה לכלוך יבש אשר חדר אל הגילופים של התכשיט כפי שיכול לקרות עם צמידי זהב למשל. אם נתקלתם בסוג לכלוך שכזה על התכשיטים שלכם, רצוי לנקותם ביסודיות כדי להשיב להם את המראה הנוצץ והיפהפה של הזהב.  

איך ניתן לנקות תכשיטי זהב בבית?

ביצוע של ניקיון זהב בבית הוא דבר שאתם בהחלט יכולים לעשות ללא כל חשש, בפרט אם אתם מקפידים לנקות אותם על בסיס קבוע. לעומת זאת, אם יש ברשותכם תכשיטים שלא ענדתם זמן רב ויש עליהם לכלוכים שונים כמו טבעות זהב בעלות עיצוב המשלב חריטה מיוחדת, מומלץ לפנות אל איש מקצוע שיוכל לנקותם היטב וביסודיות מבלי לפגוע בתכשיט. אם אתם מנקים את התכשיטים השונים, דעו כי יש הבדל בין ניקיון של זהב צהוב לבין ניקיון של זהב לבן.

תכשיטי זהב משובצים יהלומים ואבנים טובות-

בניקיון של תכשיטים המשובצים ביהלומים או באבנים טובות צריך זהירות משנה, כיוון שאינכם מנקים רק את הזהב, אלא גם את האבנים שבתכשיט ולכן יש לבחור בחומרים שלא יפגעו באבנים השונות. אם נתייחס לניקוי של זוג עגיליםֿ  יש להניח אותם בקערה, למלא מים פושרים בלבד, לשים מעט סבון ולהשרות אותם זמן קצר, ממש כמה דקות בודדות. לאחר מכן, תוכלו לראות את הלכלוך שהתנקה מהעגילים צף למעלה. כדי להבריק את התכשיט לחלוטין, היעזרו במברשת שיניים בעלת סיבים רכים והברישו במשך דקה את התכשיטים בעדינות מרבית כשעדיין יש עליהם סבון. ודאו כי סגרתם את הכיור עם פקק לפני שהתחלתם לנקות אותם כדי שחלילה לא יחליקו מהסבון וייפלו פנימה.   

תכשיטים העשויים מזהב לבן-

כדי ליצור זהב שהגוון שלו לבן, משלבים סגסוגות של כמה מתכות. לרוב ישתמשו בשילוב של כסף, פלדיום, נחושת או פלטינה יוקרתית עם הזהב הצהוב. לאחר מכן, נהוג לצפות את התכשיטים הללו בחומר שנקרא רודיום.  זה החומר שמעניק לתכשיט את הברק והזוהר הלבן ושומר עליו מפני התבלות. למעשה הניקוי של הזהב הלבן זהה לניקוי של הזהב הצהוב למעט עניין הברק. כדי להשיב לזהב לבן את הברק שהיה לו בעבר, עליכם לצפותו בשכבת רודיום בשנית ואז הוא יחזור לזהור כבעבר. 

חשוב לזכור שבסיום ניקיון התכשיטים שלכם, יש לנגב אותם בעדינות עם נייר סופג או עם מטלית ללא  סיבים. 

 ממה יש להימנע בעת ניקוי תכשיטי זהב?

כשמחליטים לנקות תכשיטים כמו שרשראות זהב למשל או תכשיטים אחרים שעשויים מזהב, חשוב מאוד לדעת גם ממה יש להימנע כדי לא לפגוע בתכשיט ולהרוס אותו. לפניכם מספר דגשים חשובים מה לא כדאי לעשות:

  1. השימוש בכל סוג של חומצה לשם ניקוי התכשיטים הוא אסור בתכלית האיסור. לעולם אל תכניסו תכשיטי זהב לקערה שבה יש אחד מהחומרים הללו: אקונומיקה, מלח לימון, סודה לשתייה, מיץ לימון או חומרים המיועדים להסרת שומנים מכל סוג שהוא. כמו כן, לעולם אל תשלבו אותם עם מים חמים, פושרים או בכלל עם מים. ניקוי עם חומרים אלו יכול להרוס לחלוטין את התכשיטים שלכם ובפרט תכשיטים מזהב לבן, שכן החומרים הללו יגרמו לציפוי הרודיום להיהרס כליל.
  2. לעולם אל תכניסו אותם למדיח הכלים. גם המדיח עלול להרוס את ציפוי הרודיום שלכם ובסופו של דבר במקום תכשיט נוצץ יתקבל תכשיט שאיבד את הברק והליטוש שהיה לו.   

 

עוד מהבלוג שלנו